ארגון לוויה – כיצד לערוך הלוויה?

חברה קדישא למתן סיוע בעת פטירה
29 במרץ 2018
ייצור מצבות
8 באפריל 2018

כאשר אדם עובר לעולם הבא, על משפחתו להתמודד, מלבד עם האבל הקשה האישי, גם עם ארגון לוויה שעשוי להיות מורכב יותר ואינו תואם התמודדות עם אדם באבל. על-מנת להתמודד עם המציאות החדשה הזו.

כאשר אדם נפטר, משפחתו צריכה להתמודד לא רק עם האבל האישי הקשה, אלא גם עם ארגון לוויה, אשר עלול להיות מורכב ביותר ואינו מתאים להתמודדות של אדם באבלו. בכדי להתמודד עם המצב, ריכזנו עבורכם את הפעולות המידיות שיש לבצע בכדי לערוך לוויה כנדרש.

אז כיצד יש לערוך לוויה?

הנפקת רישיון קבורה: ראשית כל, יש להנפיק רישיון קבורה במטרה לאפשר את הקבורה בפועל. במקרה בו נפטר אדם בבית-חולים, יש להגיש את תעודות הפטירה והזהות במשרד הקבלה של בית החולים, שם תוענק התעודה. במידה שאדם נפטר בביתו או מחוצה לו, תעודת פטירה מקורית תוענק על-ידי מד"א, אותה יש להגיש בצמד לדו"ח המקרה של מד"א ות.ז. של הנפטר למדור רישיונות קבורה, הלשכה המחוזית של משרד הבריאות.

 

התקשרות עם חברה קדישא: מדובר בגוף הרשמי שתחת אחריותו נושא הקבורה בישראל ומגיש שירותי קבורה. יש ליצור קשר עמם לאחר הנפקת התעודה, במטרה להסדיר את רכישת חלקת הקבר ומהלך ההלוויה. במקרה שהנפטר נשוי, רצוי לנצל את הזדמנות הפז ולרכוש חלקת קבר בסמוך לבת או בן הזוג שעזבו את העולם המוחשי. חברה קדישא מסייעת גם במקרים שאינם כוללים מניין (עשרה זכרים בני למעלה מ-13) העתידים לפקוד את הלוויה.

פרסום מודעות אבל: על-מנת ליידע אנשים בעניין הפטירה, יש לדאוג להדפסה של מודעות אבל. אלו מודעות בעלות נוסחים מקובלים המוכּרים על-ידי מרבית חברות ההדפסה, באופן המאפשר קביעת נוסח ההודעה, הוספה של מקום ושעת הקבורה והמשך בהכנות הנדרשות, ללא טרדות הקשורות בפרסום העניין. מובן שחשוב לתלות את המודעות לאחר מכן – במקומות בולטים ומרכזיים.

הכנת ביגוד: במידה שאתם מקפידים לפעול על-פי המסורת בכל הנוגע במנהגי אבלת, הרי שהבגדים אותם תעטו יהיו אלו שתלבשו במשך כל שבעת ימי השבעה. לאור זאת, רצוי לבחור בבגדים נוחים המתאימים למזג האוויר הצפוי באותו שבוע וכן לשהייה בבית רוב הזמן; רצוי לבחור בבגד אהוב פחות, מאחר שיש לגזור חלק מהחולצה כחלק מהלוויה.